02133993435 – 02133995960- 02133952358 – 02133952391|info@partlaser.com

چیلر لیزر

/چیلر لیزر
چیلر لیزر ۱۳۹۶-۹-۲۶ ۱۶:۱۹:۰۹ +۰۳:۳۰

چیلر دستگاه لیزر

چیلر دستگاه لیزر و یا چیلر لیزر بعنوان یکی ازمهمترین  قطعات یدکی دستگاه لیزر است  که وظیفه ی اصلی آن  خنک کننده تیوب لیزر می باشد. طرز چیلر بعنوان یک قطعه یدکی از ماشین لیزری به این صورت است که جریان آب در این قطعه یدکی در حال گردش است و تیوب دستگاه لیزر را خنک می کنداما اگر از چیلر مناسبی برای دستگاه لیزر خود استفاده نکنید قطعا به تیوب دستگاه لیزر شما آسیب میرسد  بنابراین حتما سعی کنید در انتخاب خود دقت نمایید.

 سیستم های خنک کننده چیلر لیزر دو مدل هستند :

1- مدل جذبی

2- مدل تراکمی

در دستگاه های لیزر از سیستم خنک کننده ی تراکمی استفاده می شود و همچنین میتوان گفت سیستم خنک کننده تراکمی مقرون به صرفه می باشد چرا که در یک مقایسه کلی از ضریب عملکرد میتوان به این نتیجه رسید که چیلرهای جذبی حدود 0.7 و در چیلرهای تراکمی حدود 4 می باشد و از طرفی هزینه محاسبه شده برای تولید سرما در چیلر تراکمی تقریبا 20 درصد چیلرهای جذبی می باشد.

پس بنابراین به این نتیجه می رسیم که چیلر مورد استفاده در دستگاه لیزر از نوع تراکمی است.

اجزای چیلر تراکمی دستگاه لیزر:

اجزای چیلر تراکمی شامل کمپرسور، لوله های رانش گاز، کندانسور، شیر برقی، لوله های مکش، اواپراتور، ماده مبرد، وسایل اندازه گیری و ترموستات می باشد.

نگهداری چیلر دستگاه لیزر:

جهت تعمیرات و نگهداری چیلرهای دستگاه لیزر هیچ نیازی به بررسی فشار گاز یا روغن کمپرسورنبوده و  تنها در صورتی که کارکرد کمپرسور نسبت به شرایط یکسان قبلی بیشتر شده باشد و ضریب خنک کنندگی مناسب نداشته باشد وضعیت روغن و گاز مورد بررسی قرارمی گیرد.

کمپرسور شامل چه قطعاتی می باشد ؟

کمپرسور در واقع خود به تنهایی شامل موتور اصلی-  پیستون متراکم کننده  –  میلنگ –  کوپلینگ و قطعاتی از این قبیل است  که نیازی به سرویس خاصی ندارند و در انتهای عمر قطعات می بایست توسط کارشناسان فنی مربوطه تعویض شوند. کمپرسور به لوله های رانش و مکش گاز متصل است

وظیفه ی لوله های رانش گاز :

لوله های رانش گاز فشاری حدودی 220PSI دارنئ و  گاز را به داخل کندانسور هدایت و در کندانسور قطر لوله ها افزایش یافته و موجب افت فشار گاز و جذب حرارت از مایع داخل مخزن می گردد این لوله ها به لوله های موئین نیز معروفند، گاز خارج شده از کندانسور که بیشترین حالت مایع به خود گرفته وارد اواپراتور یا تبخیر کننده می شود.د راین زمان شیر برقی در این قسمت ورود و خروج گاز به داخل کندانسور را کنترل می کندولی  در برخی چیلرهای تراکمی زمان روشن و خاموش شدن کمپرسور از فشار گاز داخل لوله ها تعیین می شود باید گفت که  لوله های مکش نیز دارای فشار 40PSI می باشند لذا در صورت کاهش فشار لوله های HP یا رانش یا افزایش فشار لوله های مکش یا LP کمپرسور روشن و در حالت معکوس خاموش می شود.

در نتیجه می توانید بگویم که  چیلر لیزر این قطعه یدکی دستگاه لیزر جزو مهمترین ها می باشد و به همین خاطر بهتر است قبل از خرید و فروش قطعات یدکی دستگاه لیزر خود از مشخصات آن ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

چیلرهای خنک کننده دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری عملکردی شبیه به آبسردکن دارند که در آنها از کمپرسور یخچالی استفاده می شود و برای کاهش دما در تیوپ لیزر دستگاه لیزراستفاده می شود.