نحوه کار دستگاه لیزر در برشكاری

نحوه کار دستگاه لیزر در برشكاری

نحوه کار دستگاه لیزر در برشكاری به این صورت است که پرتوی لیزر توسط یک عدسی بر روی قطعه متمرکز شده بطوريكه در زمانی نزريك به يك‌هزارم ثانيه درجه حرارتی بيش از 4000 درجه سانتی گراد بر روی قطعه‌كار (فلز) ايجاد می كند .

دستاورد اين عملیات ذوب‌شدن لحظه‌ای فلز در يك باريكه‌ای به قطر 1/0 ميليمتر است . حال با حركت‌دادن 2 آينه كه نقش هدايت پرتو ليزر بر روی عدسی مورد نظر را دارند اين امكان فراهم میشود كه پرتو ليزر در جهت x و y حركت نموده و با بهترین کیفیت هر نقش و طرحی را  كه مايل باشيم بر روی قطعه كارمورد نظر  ايجاد نماييم .

دستگاه لیزربرش,دستگاه جوش لیزر,دستگاه لیزر برش فلز,فروش دستگاه لیزر,تعمیرات دستگاه لیزر,قطعات دستگاه لیزر

کاربرد دستگاه لیزر در برشکاری

از ديگر فواید بكارگيری ليزر در برش‌كاری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزايش سرعت كار ، دقت بالا ، كمترين خسارت حرارتی به قطع را نیز اشاره نمود و در زمينه جوشكاری نيز بكارگيری ليزر مزايای بسیارزیادی را در صنعت خواهد داشت.

جوشکاری با لیزر براحتی و در کمترین زمان ممکن بروی فلزات در ابعاد و اندازه های مختلف  انجام می شود. در صورتی که فلزات غیر همنام هم  با این تکنیک نیز جوش داده می شود لیزرها همراه با CNC يك سيستم كامل ليزر جوش را ايجاد می كند كه با كمك آن صنعت گران قادرند با سرعت زياد ، دقت بالا و حداقل هزينه مصرفی از قابليت‌های آن استفاده کنند

امروزه با كمك ليزر می توان عمل سختكاری بر روی لايه های سطحی فلزات انجام داد تا طول‌عمر آنها به ميزان قابل‌توجه‌ای افزايش پيدا‌ كند . اين عمل نه تنها صرفه‌جوی فراوانی را به‌همراه خواهد داشت  بلكه در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

عمل سختکاری با روشهای مختلف انجام می شود  اما هیچکدام نمی توانند به کارایی دستگاههای لیزری باشند به عنوان نمونه می توان علامت زنی برای محصولات تولید شده را مطرح نمود که بسیاری از تولید گنندگان مایل هستند برای جلوگیری از سوء استفاده  کردن محصولات تقلبی و جدا نمودن محصولات اصلی بسیار مورد توجه بوده است. به همین منظور  می توان یک علامت مثل آرم را مشخص کرد. به همين خاطر با متمركز كردن پرتو ليزر در ابعادی حدود 50 ميكرون با كمك 2 اسكنر مكانيكی ميتوان هر شكل موردنظرخود را در اندازه‌های گوناگون بر روی محصولات حك نمود سرعت حكاكی به قدری بالاست كه ظرف چند ثانيه انجام می شود امروزه حك نمودن 300 حرف در يك ثانيه توسط ليزر امری عادی می رسد.

نکته قابل ذکر است که تمامی  کنترل و هدایت این سیستم توسط کامپیوتر صورت می گیرد.و یک کاربر باحداقل مهات قادر به انحام کار خواهد بود‌

در زمینه حکاکی با لیزر هیچ نوع محدویتی برای نوع جنس وجود ندارد دستگهاهی حکاکی با قیمت های مناسب به کلیه در خواست کنندگان ارائه می گردد.

دستگاه لیزر دیگر و پر طرفدار در زمینه سوراخکاری می باشد. که این امکان را برای تولید کنندگان به وجود می آورد که هر نوع سوراخ بزرگ، کوچک بر روی قطعات  چوبی و فلزی  بسیار دقیق و با سرعت انجام نماید اما اگر بخواهیم این عمل را در حد چند میکرون انجام بدهیم شاید از دید اول بنظر غیر ممکن بی آید ولی با وجود دستگاههای لیزر به راحتی در چند ثانیه این کار را می توان انجام داد.

و اين دقیقا همان چيزی است كه صنعتگران سالهای زیاد دنبال آن بوده‌اند . اميد است در آينده‌ای نزدیک شاهد بكارگيری اين فناوری جديد در عرصه های مختلف صنعت باشیم  و با اين كار بر حیطه ی فعاليت های وسیع ليزر ، اين نور بی نهایت شگفت انگيز اضافه نماییم.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها بسته شده اند