معرفی پاور و مادربرد دستگاه لیزر

معرفی پاور و مادربرد دستگاه لیزرReviewed by Admin on Oct 26Rating:

معرفی پاور و مادربرد دستگاه لیزر

پاور دستگاه لیزر

یکی از مهمترین قسمت های مربوط به هر لیزری ، منبع تغذیه آن است. خروجی دقیق ، پایدار و با اطمینان یکی از مهمترین عوامل ایجاد پرتو لیزر خوب و قابل اعتماد است. . با توجه به انواع متنوع دستگاه های ليزر، منبع تغذيه هر کدام متفاوت بوده و خروجي برق ليزري 50 ، 70 ، 90 ، 150  و به طور ميانگين 40 ، 60 ، 80 ، و 130 دارند. هر منبع تغذیه باید با تیوپ موجود دستگاه لیزر سازگاری داشته باشد.

منبع تغذيه لیزر 40 وات:

منبع تغذيه 40 وات براي تيوب های ليزر بين 30 تا 50 وات و دستگاه ليزرها کوچک ساخته مي شوند.

مزيت ها:

•     سازگاري مناسب ( مي تواند با تيوب ليزر 30، 40 و 50 وات  کار کند)،
•     سرعت بالا،
•     طول عمر بالا،
•    کنترل راحت توان ليزر،
•    کنترل مدار باز منبع تغذيه.

پاور

پاور

منبع تغذيه لیزر 60 وات:

منبع تغذيه 60 وات با داشتن قطعاتی با کيفيت بالا در بخشهاي اصلي، از ايجاد مشکلات زيادي جلوگيري کرده و طول عمر زيادي دارد. اين منبع تغذيه براي تيوب ليزرهاي 40 تا 70 وات در دستگاه لیزر استفاده مي شود.

مزيت ها :

•     فرکانس بالا،
•     واکنش سريع،
•     صدا و وزن کم،
•    حفاظت کنترلي با سازگاري بسيار بالا،
•     طول عمر بالاي.

منبع تغذيه لیزر 80 وات:

منبع تغذيه 80 وات نيز علاوه بر کيفيت بالاي قطعات به کار رفته، طول عمر و کارآيي زيادي نيز دارد. منبع تغذيه 80 وات در تيوب های ليزر CO2 70 تا 80 وات و سيستم هاي دستگاه های ليزري صنعتي استفاده مي شود. اين منبع تغذيه ها انتخاب مناسبي براي تيوب ليزرهاي 80 وات بوده و سازگاري و مقاومت بسيار زيادي دارد.

منبع تغذيه لیزر 100 وات:

اين مدل براي دستگاه های  لیزر با فرکانس بالا استفاده مي شود. اين مبنع تغذيه را مي توان براي تيوب هاي ليزر 100 تا 130 واتي وسيستم هاي دستگاه برش ليزر صنعتي استفاده کرد. از مزيت هاي آن مي توان به پرتو ليزري قدرتمند و دوام بالا اشاره کرد.

منبع تغذيه لیزر 130 وات:

اين مدل طراحي عالي و کيفيت قطعات بسيار بالايي دارد واز آن مي توان در تيوب ليزر های 100 تا 150 وات صنعتي استفاده کرد. اين منبع تغذيه توان ليزري بسيار بالايي داشته و در دستگاه های لیزر برش و حکاکي تاثير خوبي مي گزارد.

مادربرد

مادربرد

مادربرد دستگاه لیزر

شاید بتوان گفت اصلی ترین قطعه ی الکترونیکی دستگاه لیزر ، مادربرد لیزر می باشد. مادربرد یا برد MPC ،قطعه الکترونیکی است که مسئول فرمان دادن و کنترل نرم افزا دستگاه لیزر ، موتورهای لیزر ، درایوهای دستگاه لیزر ، LCD و پاور لیزر میباشد. اکثر دستگا ه های لیزر مونتاژ چین از مادربردهای لیزر MPC6515 یا MPC6535 استفاده می کنند. در دستگاههای موجود ساخت شرکت موعود از مادربرد RDL  A _ 320/ RDC 6332 G  جدیدترین ورژن  با قابلیت های منحصربفرد با سرعت و حافظه بالاتر ، قابلیت تشخیص فایل های ناقص قبل از اجرا ، قابلیت محاسبه زمان کار قبل از اجرا ، نرم افزاری کاربردی همراه با محیط طراحی ، بدون نیاز به قفل نرم افزاری ) این مادر بردها که به عنوان مغز دستگاه شما عمل می کنند ، دارای حافظه جانبی بوده و باعث می شوند فایل ارسالی به دستگاه لیزر در آن ذخیره شده و هنگام شروع برش و حکاکی ارتباط دستگاه با کامپیوتر قطع شده و ایرادی در حین کار به وجود نیاید . مادر برد های نسل قبلی ( که عموما” در کیس کامپیوتر نصب می شدند ) این مزیت را نداشته و در صورت بروز هر گونه ایراد ، دستگاه لیزر در حین برش یا حکاکی ، عملکرد مناسب خود را از دست می داد (با خطا می زد ، طرح را جا به جا می زد ، هنگ می کرد و …) از دیگر خصوصیا ت این بردها این است که می توانید طرح مورد نظر خود را با فلش مموری به آن منتقل نمائید .

مواردی که باعث خرابی مادربرد  می شود می تواند موارد زیر باشد:

1- نوسان برق و عدم کارکرد صحیح های ولتاژ و ایجاد نویز در سیستم
2-  هرگون شکستگی و یا عدم کارایی صحیح تیوپ
3- عدم وجود سیستم ارت در دستگاه
4-  هرگونه ایراد در سیستم پاور دستگاه
5- در حال حاضر تقریباً اکثر دستگا ه های مونتاژ چین از مادربردهای MPC6515 یا MPC6535 استفاده می کنند . این مادر برد دستگاه لیزر که به عنوان مغز دستگاه لیزر شما عمل می کنند ، دارای حافظه جانبی بوده و باعث می شوند فایل ارسالی به دستگاه در آن ذخیره شده و هنگام شروع برش و حکاکی ارتباط دستگاه با کامپیوتر قطع شده و ایرادی در حین کار به وجود نیاید .
6-   مادر برد های نسل قبلی ( که عموما” در کیس کامپیوتر نصب می شدند ) این مزیت را نداشته و در صورت بروز هر گونه ایراد ، دستگاه لیزر در حین برش یا حکاکی ، عملکرد مناسب خود را از دست می داد (با خطا می زد ، طرح را جا به جا می زد ، هنگ می کرد و …) از دیگر خصوصیا ت این بردها این است که می توانید طرح مورد نظر خود را با فلش مموری به آن منتقل نمائید .

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها بسته شده اند