كاربردهای ليزردرصنعتهای مختلف

کاربردهای لیزر در صنعت روشنایی،فاصله يابی، هوانوردی و دريانوردی،صنعت پزشكی،نوسازی صنعت و …

كاربردهای ليزردرصنعتهای مختلفReviewed by Modir4 on Dec 23Rating:

كاربردهای ليزر :

در این مقاله به کاربردهای لیزر (کاربرد دستگاه لیزر)در صنعتهای مختلف میپردازیم.درواقع کاربردهای لیزر را در انواع صنعتها بررسی میکنیم.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا با نور لیزر می توانیم یک قطعه را سوراخ کنیم ولی با نور لامپ که هر چقدر توانش بالا باشد این امکان وجود ندارد.برای پاسخ  این سوال سه جواب وجود دارد:

اولاً فوتون های نور لامپ  همفاز و هم  جهت  نیستند  و با یک اختلاف زمانی کم بهم می رسند  در حالی كه فوتونهای در ليزر ، همه دقيقاً با هم حركت می كنند و درست در يك نقطه به هدف می رسند .

دليل دوم   تابش  نور معمولی فقط از يك طول موج معين تشكيل شده است در صورتی که لیزر  شامل طيف نسبتاً وسيعی از طول موج‌ها می باشد .

دليل سوم : نور معمولی  بر خلاف نور ليزر به شكل یک  باريك و موازی توليد نمی شود ، بلكه راستاهای مختلف  تشعشع می کند.

 

 

دستگاه لیزربرش,دستگاه جوش لیزر,دستگاه لیزر برش فلز,فروش دستگاه لیزر,تعمیرات دستگاه لیزر,قطعات دستگاه لیزر

کاربرد دستگاه لیزر

 

نور  ليزر برای روشنايی :

ليزرهای حالت جامد و ليزرهای تزريقی درخشندگی كوتاه و  بسيار روشنی توليد می كند كه برای عكسبرداری های سریع استفاده می شود .  اما امروزه در عصری زندگی می کنیم که سالانه ميليونها پوند صرف ساختن هوانوردهای سريع ـ اعم از موشك‌های بالستيكی ، قاره پيما يا هواپيما می شود. يكی از بهترين راهکار های عكسبرداری از اجسام در حال حركت می باشد.  ولی باید این را در نظر بگیریم سرعتهای زياد چه بر سر اجسام متحرك می آورد. سرعت بعضی از نورها بقدری زياد است كه اغلب چندين كيلومتر در ثانيه كه حتی عكسی كه به كمك سريعترين فلاشهای متداول از آنها گرفته می شود ،  تصويری محو را ایجاد می کندبا این وجود عكسی كه با درخشش ليزر از اجسام تيز پرواز گرفته می شود ، واضح و دقيق خواهد بود .و این بدلیل قدرت فاصله نور لیزر در زمان کم می باشد. که ارتش آمريكا سرگرم آزمايش تولید  تلويزيون ليزری برای استفاده در گشتهای شبانه مخفی با هواپيماست و طراحان نظامی درصدد ساختن كلاهك بمبهايی هستند كه هدف را با استفاده از پرتو ليزری نامرئی مادون قرمز پيدا می كند.

استفاده از ليزر در فاصله يابی :

یکی از مشکلات سیستم های جنگی یافتن فاصله هدف می باشد امروزه با به وجود آمدن لیزر ، سیستم فاصله یاب که تنها از یک منبع توان، يك سلول فتوالكتريك و يك كامپيوتر رقمی ایجاد شده است .نحوه کار این سیستم به این صورت است که  پرتويی كه  ليزر ارسال می کند پس از برخورد به هدف بر میگردد  و وارد سلول فتوالكتريك می گردد . از روی آن زمان رفت‌وبرگشت فاصله هدف ، توسط كامپيوتر محاسبه و بر حسب هر واحدی كه بخواهد ثبت می شود . نوعی فاصله‌ياب ليزری كه برای ناتو ساخته شده ، به اندازه يك تفنگ نسبتاً بزرگی است كه منبع توان و كامپيوتر آن را می توان در بسته‌ای روی پشت حمل كرد . فاصله‌يابهای ليزری تا مسافت 11 km را با دقتی حدود 5/4 متر تولید شده شده است.

استفاده از صنعت ليزر درزمینه هوانوردی و دريانوردی :

يكی از بديعي ترين وسايل ليزری، ژيروسكوپ ليزری است . ژيروسكوپ معمولی اساساً چرخ دواری است كه بسرعت می چرخد . به دليل اين چرخش ، محور چرخ همواره در يك صفحه ثابت می ماند.اين محور ، كار يك ((خط مبنا)) را انجام می دهد كه توسط این تغييرات جهت كشتی را می توان تشخيص داد . همچنین سفينه های فضايی كه غالباً بی سرنشينند تنها به كمك ژيروسكوپ مسير خود را حفظ می كنند . اين ژيروسكوپ از يك ليزر گازی مثلاً ليزر هليوم ، نئون كه از هر دو انتهايش نور هم فاز  خارج شده تشکیل شده اند. . با نصب اين ژيروسكوپ به سفينه فضای به راحتی می توان انحراف آنها از خط محور را تشخیص داد.

استفاده از ليزر در صنعت پزشكی :

آغاز به وجود آمدن لیزر در کشور آمریکا می باشد. لیزر کاربردهای بسیار زیادی در صنعت دارد یکی از صنایع در صنعت پزشکی می باشد. به عقیده  برخی از جراحان ، ليزر برای جراجی اعضایی از بدن  كه رگهای خونی بسيار پيچيده دارد ـ مانند مغز ـ فوق‌العاده مناسب می باشد و حين قطع‌كردن رگهای خونی ، با سوزاندن، دهانه آنها را میبندند . برخی از چشم‌ پزشكان ليزر را برای جوش دادن جداشدن شبكيه چشم ، مورد استفاده قرار میدهند .

كاربرد ليزری در نوسازی صنعت :

يكی از کاربرد هایی كه ليزر از ابتدای اختراع خود داشته  و مورد توجه محققين و متخصصين بوده در صنعت ليزر است . برشكاری توسط لیزر یکی از روشهای مورد توجه  از علاقه مندان و صنعتگران  می باشد پرتو ليزر با توجه به ويژگی های  منحصر به فرد خود كه شامل تك رنگی ، همدوسی ، شدت بالا و واگرائی كم است نشان داد كه با بكارگيری آن می توان نه تنها به گسترش حوزه صنعت بلكه تحول كيفی محصولات نیز بسیار بالا ببرد.

در سال ۱۹۶۴  اولین لیزر گاز کربنیک ساخته شد که به واسطه آن حداقل کارایی لیزرهای پرقدرت درناحیه حراتی اشعه مادون قرمز را بکار برده و در صنعت تهیه و به بازار عرضه شد.بعد از آنها  با پیشرفت تکنولوژی لیزهای سیستمی به وجود آمدند.  آنها يك منبع حرارتی قابل كنترل و در عين حال بسيار باريك را در اختیار کاربران قرار دادند

بایک نگاه سطحی ولی دقیق می توان پی برد که لیزر نقش بسیار زیادی در صنعت داشته و تحول عظیمی در آن به وجود آورده است. و شاهد محصولاتی خوایم بود. که دارای کیفیت و مرغوبیت بوده و این مارا بیشتر به سمت نقش و اهمیت لیزر خواهد برد.  کارایی لیزر در تمامی شاخه های صنعت بکار رفته است که به عنوان مثال می توان موارد زیر را به شرح زیر توضیح داد:

برشكاری،

سخت كاری ،

سوراخكاری

، علامت زنی ، و….

آمارها نشان می دهد بيش از 85% فعاليت‌های صنعتی در این موارد ذکر شده خلاصه گردیده که امروزه بكارگيری ليزر در شاخه‌های فوق الذکر امری طبيعی ، عادی و با يك سابقه 20 ساله پر از تحقيقات و تجربيات بسیار فراوان است .

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها بسته شده اند