دستگاه لیزر برش

دستگاه لیزر برش

Cnc  یا  computer numerical control یکی از دستگاه لیزر برش یا تراش لیزری است که در ایران اغلب به آن cnc گفته می شود و ترجمه کامل آن به فارس دستگاه های کنترل عددی است.

در اوایل نام این دستگاه nc  بوده است به این معنی که از کامپیوتر در آن استفاده نمی شده است . و دستگاه طرز کار خاصی داشته است مثلا برای کار با آن از کارت های پانچ شده استفاده می شد.

برای درک بهتر این موضوع یک مثال برای شما میزنیم تا این موضوع را بهتر درک کنید، به عنوان مثال برای اعمال دستور برای دستگاه لیزر تراش از قسمت ساپورت دستگاه به وسیله چرخاندن یک دسته استفاده میشود. در گذشته برای اعمال کاری در دستگاه های nc  از دستورات پانچ شده توسط نوار پانچ کمک می گرفتیم.و امروزه در دستگاه های cnc از دستوراتی که به کامپیوتر داده میشود برای هدایت و دستورات استفاده میشود.

در نتیجه دستگاه cnc را می توان یک دستگاه دستی ساده در نظر گرفت که با استفاده از منطق ریاضی و کد های مخصوص می توان آن را هدایت کرد . دیگر احتیاجی به حضور کاربر در پشت دستگاه نیست و یرای کار با این دستگاه شما یکبار برنامه طرح یا کگاری می خواهید انجام شود را به صورت کد به این دستگاه میدهید و دستگاه به صورت اتوماتیک هر بار که شما این کار را بخواهید انجام دهید برای شما بدون کم شدن زره ای دقت و با همان ظرافت برای شما انجام می دهد و این کد دادن یا برنامه دادن یکبار انجام می شود و نیازی به دوباره نوشتن دستورات به صورت کد و هدایت دوباره این دستگاه نیست .

درمورد بدنه این دستگاه هم اگر بخواهید بدانید باید گفت که بدنه این دستگاه مشابه ا دستگاه های دستی است. به عنوان مثال یک cnc  فرز تقریبا همان بدنه ای را دارد که در cnc  تراش و  cnc  سنگ  ، … به کار رفته است.و میتوان تنها تفاوت محسوس این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر را تنها دربخش کنترل گر و بخش الکترونیکی آن دانست.

و اما اصلی ترین بخش این دستگاه ، بخش کنترل گر یا CONTROLER  دستگاه cnc است . معمولا یک دستگاه cnc را با بخش CONTROLER  یا کنترل گر آن میشناسند ربطی هم ندارد که این دستگاه cnc (پرس ، تزریق ، تراش و ….) باشد.و معمولا آموزشی که به افراد می دهند بر همین اساس یعنی بخش کنترل گر دستگاه است.

در این زمینه نیز از کنترلر های مختلفی نیز می توان بهره برد مانند: ( زیمنس، هایدن هاین، میتسوبیشی ، …)

در ایران استفاده از برند های (هایدن هاین و زیمنس) رواج بیشتری نسبت به دیگر برند ها دارند و کاربرد آن در ایران بیشتر است.